×
Відхід Друга

Відхід Друга

Spread the love

Чомусь так склалося, що в нашій літературі про собак про смерть улюбленого чотириногого члена сім’ї майже ніхто і ніколи не пише. Може це і правильно – навіщо ятрити душу, коли це все одно неминуче трапиться, краще не думати, жити щасливим сьогоденням?

Яке ж було здивування, коли познайомившись з англійськими кінологічними журналами, переглянувши номера за кілька років, я помітила одну закономірність. У кожному номері завжди була рубрика Некрологи, де містилася фотографія померлої собаки і ті слова, що хотіли сказати про неї її господарі, а ще дуже часто зустрічалася рубрика, названа “Втрата друга”, в якій різні автори (ветеринари, психотерапевти, спеціалісти з поведінки …) ділилися особистим досвідом, давали власникам поради (наприклад, що робити, якщо за померлою собаці сильно сумує її подруга). І я стала розуміти, що замовчування не найкращий шлях, і любителі тварин потребують підтримки і розуміння, коли вмирає їх собака. Ось що пишуть про це англійські кінологи.

Гіркота і біль слідують за будь якою смертю. Для всіх справжніх собачників, коли вмирає улюблена собака, в душі надовго запановує тяжке спустошення. Залишаються жаль про те, що багато чого потрібно було зробити по-іншому, приділяти своїй собачці більше любові та уваги. Якось згадується, як одного разу ти роздратовано прогнав її на місце, коли вона принесла тобі пограти свій м’ячик … Або той вихідний день, коли ви не пішли на довгоочікувану, чарівно щасливу прогулянку – довелося терміново виїхати у справах, а вона так дивилася слідом … А в голові безладні думки: “Що якщо …”, “Я міг би зробити більше …”. Це теж частина нашого горя і кожен собачник знає, що допомогти йому може тільки час.

Буває що люди, втративши обожнюваного пса, залишаються вірні тільки пам’яті про нього і вирішують, що ніколи більше в їх будинок не ввійде незграбний собачий малюк. Важко зробити вибір між бажанням любити мордочку, хвіст і чотири ноги і вірністю своєму першому другу. Знову буде розставання і біль – адже люди живуть довше ніж собаки, але зате уявіть, скільки щастя вас очікує, якщо ви знову віддасте своє серце незграбному цуценяті. Чудовий знавець поведінки собак, етолог Конрад Лоренц у своїй книзі “Людина знаходить друга” так писав про це: “У людському житті будь-яка радість оплачується сумом …, і я вважаю недалеким того, хто відмовляється від небагатьох нешкідливих і з етичної точки зору бездоганних задоволень, доступних людині, тільки зі страху, що рано чи пізно доля представить йому рахунок за них …. “Якщо, втративши собаку, ви візьмете нового цуценя, то при нормальному ході подій незабаром переконаєтеся, що він заповнить ту порожнечу у вашому серці і життя, яка виникла там після втрати старого чотириногого друга.

Коли ми втрачаємо собаку, ми втрачаємо наше майбутнє разом. Ніколи більше вона не прибіжить будити вас вранці, нетерпляче тикаючись мокрим носом, і делікатно облизуючи ваше обличчя. Ніколи більше не буде ваших улюблених спільних прогулянок … Після смерті друга, людина живе немов у тумані і щоб виринути з цього стану до нормального життя англійські психологи радять: не стримуйте своїх почуттів в присутності близьких вам людей, дозвольте собі виговоритися. У кожної людини досвід втрати різний. Ваш син цілком може грати з друзями, тоді як вам нічого не миле в цьому житті. Просто ви по-різному відчуваєте.

Деякі люди можуть ненавмисно заподіяти вам біль, коли, бажаючи втішити, кажуть: Адже це тільки собака.

Часто людина рятується, з головою ідучи в роботу. Можливо, це дуже допомагає, але не забувайте і про своїх близьких, їм також боляче, як і вам, не біжіть від них в свою самотність. Коли в родині живе кілька собак і особливо, якщо вони дружать між собою, то виникає ще одна проблема: нерідко тварина сильно сумує, коли раптом, несподівано, зникає його друг. На прогулянці пес може рватися з повідка за промайнула вдалині схожими собаками, йому ж не поясниш, що це не ваш вірний Джек. Зазвичай найкраще допомагає перевірений спосіб – заведіть цуценя тієї ж породи. Якщо ваш пес звик жити разом з іншим собакою, і вони на пару складали невелику собачу зграю, то, залишившись один, він сильно страждає. Швидше за все, він стане всіляко опікати з’явився малюка і виховувати його за своїми правилами.

Лише тоді, коли біля дверей вас буде зустрічати ваше ікласте щастя, несамовито розмахуючи хвостом і радісно скулячи, ви знову будете щасливі.